Dánsko 2018 – 2019

Dánové mají v průměru 5-6 týdnů dovolené ročně, jezdí na 2 nebo více krátkých dovolených (kratší než 4 dny) a 1 nebo více dlouhých dovolených ročně (5 dní a více). Obecně se dá tvrdit, že počet cest přibývá s věkem – senioři cestují častěji na krátké dovolené i delší cesty. Největší motivací k cestování je „touha“ po nových zážitcích, odpočinek a teplé klima. Bezpečnost, úroveň cen a podnebí jsou nejdůležitějšími faktory při výběru destinace. Nabídka kulturně-historických zážitků (s možností návštěv muzeí, hradů a galerií) a outdoorové aktivity (pěší turistika a cyklo) jsou společně s gastro zážitky důležitou součásti při výběru destinace. V posledních letech se do popředí dostává další téma, které je pro Dány velmi aktuální, a to je otázka udržitelného cestování včetně péče o životní prostředí v destinaci, do které se chystají na dovolenou. 

Rodina, přátelé a kolegové mají největší vliv na výběr destinace. Důležitou roli hrají také on-line recenze. Jedním z hlavních zdrojů inspirace uvádí Dánové sociální média – Facebook a Instagram. Zhruba 2/3 cestujících vyhledává informace o nové destinaci na internetu. Každý pátý Dán během plánování své tuzemské i zahraničí dovolené používá jako zdroj informace a inspirace webové stránky destinací.

Dánové nejvíce rezervují své cesty „na přímo“ na stránkách aerolinií a na rezervačních platformách hotelových poskytovatelů. Tzv. „package deals“ nakupují na domovských stránkách tour-operátorů především Dánové ve věku 55+.  Zhruba 40% cest po Evropě rezervují Dánové tři až šest měsíců před plánovanou cestou. S ohledem na současnou epidemickou situaci se očekává, že v roce 2021 dojde k nárůstu „last minute“ rezervací a rezervací umožňujících klientům flexibilní podmínky s možností rušení rezervací.

Nejčastěji cestují Dánové za „sluncem a pláží“, potom následují citybreakové dovolené.

Česká republika je pro dánské turisty velmi atraktivní destinací s dobrou reputací bezpečné země, která je dobře dostupná jak logisticky, tak ekonomicky. Do ČR jezdí turisté z Dánska především na prodloužené víkendy do Prahy a jsou vyznavači tzv. „slow tourism“. Nejvyhledávanější destinací v rámci České republiky je tedy Praha, nicméně vzhledem ke skutečnosti, že je Dánsko dojezdovou destinací, přijíždí mnozí turisté auty a navštěvují regiony. Nejnavštěvovanějšími kraji jsou Královehradecký, Liberecký Karlovarský kraj.

Lucie Vallin, ředitelka zahraničního zastoupení Švédsko

2018_2019_Dansko

Country report ke stažení

Kontakty a odkazy

Aktivity zahraničního zastoupení Švédsko s působností pro Dánsko, Norsko a Finsko

Kontakty na zahraniční zastoupení

Teritoriální informace